ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

תנועה מפותחת

תנועה מפותחת - מהי ומדוע היא האויב מספר 1 של כל מנהל?

תנועה מפותחת יוצרת בלאגן ובילבול בעסק
 תנועה מפותחת יוצרת בלאגן ובילבול בעסק

תופעה שכיחה ומעצבנת כאחד בארגונים ובעסקים מתפתחים קשורה לגורם האנושי.

 

העסק בראשית דרכו היה יעיל, מהיר ועם צמיחה בלתי פוסקת, ואז זה קורה – אתה מגייס כ"א כדי להרחיב את השורות, וכעת 'כבדות' מסורבלת מתחילה ללוות תהליכים שונים בעסק הגדל, ניירת רבה יותר עוברת מיד ליד, אבל התוצאות לא משתפרות בהתאם.

 

אתה משקיע יותר, עובד קשה הרבה יותר, אבל השורה התחתונה – הרווח הסופי – הוא לא פרופורציונאלי לגידול בהשקעה ובמשאב האנושי.

 

לישון עם האויב

כל מנהל נתקבל באויבים רבים שמשפיעים על מהלך עבודתו - מתחרים קשוחים, שוק הפכפך, הממשלה, חיזבאללה וגורמים רבים אחרים פוגעים בתפוקה וברווח הסופי של עסקים.


אולם ישנו אויב אחד, שנמצא בכל עסק, חברה או ארגון, שהוא גרוע ומזיק הרבה יותר מכל האויבים החיצוניים גם יחד.
האויב הזה הוא תופעה, המורכבת ממגוון גורמים אשר מביאים לבזבוז של 66% מהזמן והאנרגיה של מנהלים ועובדים ולפיכך גוזלת מעל שני-שליש מהרווחים של החברה.

 

התוצאה היא ניהול זמן לקוי ובמילים פחות עדינות, ניתן לקרוא לכך – "הרוצח השקט של פרודקשיין (תפוקה)".


קוראים לילד בשמו

היקף הנזקים הנגרמים בעקבות התופעה שנקראת "תנועה מפותחת" הוא עצום. 

 

"תנועה מפותחת" היא פעולה שנעשית מעבר לנחוץ בסיטואציה נתונה, היא מפותחת יתר על המידה.


ניתן להבחין בתופעה בקלות כאשר מסתכלים על אדם שיוצא מנקודה א' לעבר נקודה ב'. אולם עקב טלפון שהתקבל מהאישה, הוא סוטה לנקודה ט'. בדרך חזרה למסלול המקורי, הוא נזכר כי מועד המע"מ הגיע, ולכן צריך להתקשר דחוף ללקוח ר' ממנו צריך לבצע גבייה, בעקבות לחץ שקיים מהבנק שצריך להגיע אליו לבצע הפקדה בנקודה נ'. בעודו ממשיך במסלול המכשולים הזה, עוצר הבחור לתדלק ולהתאושש קמעה בנקודה ד', ומכאן, אם הוא טרם שכח את היעד המקורי שלו, הוא נוסע בשמחה רבה לעבר נקודה ב'.


הבחור עשה דרך ארוכה מ-א-ו-ד בטרם הגיע לנקודה ב', במקום פשוט לנסוע מנקודה א' לנקודה ב' בלי שום תנועה מפותחת.

 

זהו האויב מספר 1 של כל מנהל!

 

מונעים שחיקה

תפוקה גבוהה מביאה למורל גבוה. תנועה מפותחת, לא מסייעת למורל, נהפוך הוא, היא מדרדרת אותו תהומה.

 

טעות נפוצה היא הלך הרוח הגורס ש"העובד מיצה את עצמו", "הגיע הזמן לרענן את שורותינו" ואמירות דומות.


השחיקה הנראית לעין היא רק הסימפטום של היעדר הישגים ותפוקה אמיתית ובעלת ערך – כל אלה נגרמים בעקבות תנועה מפותחת רבה, אשר חרף עבודה קשה שמושקעת, מנועת כל אפשרות לתפוקה משמעותית להתרחש, ומכאן הדרך לפגיעה במורל ושחיקה היא קצרה ביותר.

 

על מנת למנוע תחלופת עובדים, שחיקה ואווירה שלילית, חשוב להכיר ולהבין את כל 51 (כן – חמישים ואחת!) הדרכים השונות בהן נגרמת תנועה מפותחת.


גורמים בעייתיים

בכל ארגון ישנם אותם 'מומחים' בשאיבת האנרגיה של המנהלים.


בדרכים מגוונות שונות הם גורמים לתנועה מפותחת כה רבה, עד כי המנהל מעדיף לעשות את העבודה בעצמו, או לחלופין מחפש חלופות לחופשה דחופה.

 

דרך מעצבנת במיוחד בה נגרמת תנועה מפותחת היא על ידי העסקה של אנשים שמציגים בעיות. עובדים כאלה, במקום לקחת אחריות על תפקידם, ולהגיע עם הצעות לפתרון בעיות שתחת תחום אחריותם, מספרים למנהל את בעיותיהם, בדרישה שהוא יתפקד על תקן יועץ ארגוני וימצא פתרון לדברים.


אולם מעניין לשים לב, כי למרות גזילת הזמן והתנועה המפותחת שהפעולה יוצרת למנהל, שכעת צריך לבצע גם את תפקיד הזוטר, אותו עובד בד"כ גם לא ישתמש בפתרון שהוגש לו.

 

מכאן המסקנה המתבקשת - לעולם אין לפתור בעיות שעובד מציג בפניך. תחת זאת יש לבקש ולקבל נתונים ועובדות רבים ככל שניתן, על מנת לחקור ולהבין את הגורם האמיתי של אותן צרות ולפתור רק את הבעיה העומדת בבסיס הדברים. בצורה כזאת תבטיח טיפול יסודי בבעיה ולא בסימפטומים שלה שהוצגו על ידי העובד.

 

סוג אחר של עובדים נוהגים לבצע תנועה מפותחת בהחזיקם ברעיון השגוי שהם צריכים שיהיה להם דבר מה, לפני שהם יוכלו לייצר ולהביא תועלת. במקום פשוט לייצר את התפוקה המוטלת עליהם, הם יכולים להסביר במומחיות של איש שיווק מנוסה כיצד העובדה שיש להם פלאפון מהדור השני בלבד, משפיעה לרעה על ביצועיהם, וממשיכים ומנמקים בצורה משכנעת ביותר ש"לו היה לנו... אז היה אפשר לבצע את העבודה לשביעות רצונו של בעל הבית".

 

להמשך המאמר - לחץ כאן

 

רוצה לדעת מה ומי הגורמים שמונעים ממך להצליח?!

 

לקבלת פרטים על הסמינר 'מה מונע ממך להצליח?' - מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין! ספרו לי עוד'.

 

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'תנועה מפותחת שתף עם החברים בטוויטר את 'תנועה מפותחת