ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

כיצד להסביר לילד על משבר כלכלי?

כיצד להסביר לילדינו מהו משבר כלכלי? כיצד להסביר לו כיצד המשבר משפיע על המשפחה?

במאמר קצר וקולע, שהתפרסם במגזין הורים וילדים, עונה דני וידיסלבסקי לשאלות הבוערות.


אמא מודאגת מבקשת ייעוץ

בעקבות המשבר הפיננסי הילד שלי, בן השמונה, מביע דאגה מהמצב בכלל ובייחוד ממצבנו הכלכלי כמשפחה. 

 

דאגתו נובעת כנראה מהשיחות שהוא שומע ביני לבין זוגי, סביב כך שנכונה לנו תקופה לא קלה: במקום עבודתי מתבצעים שינויים ארגוניים ואני עומדת ללדת ולהאריך את חופשת הלידה שלי מעט, כשלא ידוע לי בבירור לאיזה תפקיד אחזור.

 

אי הוודאות הזו כנראה עוברת אליו, למרות שכל העת אנחנו מנסים להסביר לו שזו תקופה ושנתמודד איתה ונעבור אותה בשלום. בד בבדה אני מרגישה שאם אבהיר לו טוב יותר את המונחים הקשורים במשבר הכלכלי בצורה שהוא יהיה מסוגל להבין, אולי החשש שלו יפחת. יש לכם רעיון איך לעשות זאת?  

 

דני וידיסלבסקי עונה

ראשית ברשותך אתחיל ממה לא לעשות – מומלץ לא לעשות שיחות בנוגע למצב הכלכלי ליד הילד וגם לא בחדר אחר כשהוא יכול לשמוע או בשיחות טלפון שהוא נוכח בסביבה.

 

לבנך יש מספיק קשיים להתמודד איתם, כמו כל ילד אחר במדינה, וזעזועים מעין אילו נוטים לערער אותו ולפגוע בו שלא לצורך – וכל זאת מבלי שיש לו יכולת לעשות משהו אפקטיבי לשיפור המצב, דבר אשר מחמיר את תחושת התסכול וחוסר האונים.

 

לכן הדבר הנכון הוא להפסיק כל שיחה או דיון בנושא לידו – ותחת זאת להעניק לו בטחון ושלווה, לספר לו חדשות טובות, הישגים, הצלחות – ולמנוע ממנו חדשות רעות אודות המצב הכספי.

 

הייתי דווקא מקדיש זמן לספר לו אנשים ועסקים אשר כן מצליחים למרות המצב הכלכלי הכללי (ועליהם מסופר כמעט מדיי שבוע במדייה), ונוטע בו וודאות שתמיד אפשר להתגבר על מצבים קשים.

 

באופן כללי הבהרת המונחים היא צעד נכון בסיטואציות מעין אילו, אולם חשוב שהדבר יעשה בפרופורציה הנכונה, משמע, הבהרה של מונחים בלבד, בלי לתת משמעויות ופרשנויות מפחידות לדברים. 

 

הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא לשבת ביחד עם הילד ובאמצעות מילון פשוט (המותאם לילדים), רצוי כזה המכיל תמונות, לעבור איתו ביחד על המילים והמונחים הבאים: כסף, עבודה, משכורת, הוצאות, הכנסות, בנק.

 

לגבי כל מילה/מונח, לאחר שלומדים את משמעותו, יש לבקש מהילד שיסביר זאת במילים שלו, ולאחר מכן שיגיד לך 2-3 משפטים המכילים את אותה מילה או מונח על מנת לוודא שהטמיע והבין זאת.

 

ככל שהילד ישלוט טוב ביותר במונחי היסוד, באותה מידה רמת הוודאות והביטחון שלו לגבי המצב תשתפר וכולכם תצאו מורווחים.

 

קבל טיפים חינם לעסק ולמשפחה!

מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין! שלחו לי טיפים'

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'להסביר על המשבר שתף עם החברים בטוויטר את 'להסביר על המשבר