ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

האדם הוא המקצוע - חלק שני

לחלק הקודם - לחץ כאן


מתרגלים להילחם

 

הכתבה כפי שהתפרסמה בעיתון גלובס | עסקים
 הכתבה כפי שהתפרסמה בעיתון גלובס

 

מאפייני המקצוע: "בניגוד להנחה הרווחת בציבור, דפוסי החשיבה של מקצוע עריכת הדין חייבים להיות יצירתיים, ממוקדים ו'מחוץ לקופסה'. למקצוע דרושה יכולת אנליטית גבוהה ומיומנות לראיית המטבע מכל הצדדים והכיוונים. 
"מקצוע זה משכלל את המוח להיות מרוכז, וורבלי, רהוט, חד כתער ובעל יכולת להגיב בצורה אופטימלית במהירות. אבל בגדול זהו מקצוע אלים, שבו קמים בבוקר על-מנת לריב".


הגלישה לחיים הפרטיים: "דווקא במקור הייתי אדם שקט ועדין, שנמנע כמעט בכל מחיר מעימותים ומקונפליקטים. עם השנים השביח אצלי המקצוע את המיומנות להתעמת ולהפגין קשיחות כשצריך. למשל, כשאני נתקלת בגורמים שמתנכלים לי, בין אם מדובר ברשויות ובין אם מדובר באנשים פרטיים, אני יודעת היום להיות פחות חביבה וידידותית וללבוש במהירות את מעטה הקשיחות שיניא אותם מלמעוך אותי או את לקוחותיי.

 

"מעבר לכך, התגובות של עורכי-דין יכולות להיות קיצוניות ומוגזמות. לדוגמה, לפני ימים ספורים ירד איתי במעלית עורך דין ממשרד שכן והתחיל לצרוח עליי באלימות ולבייש אותי בפני לקוחה על עניין פעוט וזניח - זה קורה כיוון שהמוח שלו מורגל להילחם ולכעוס באופן קיצוני, גם ללא סיבה אמיתית."


"גם בבית או עם חברים קורה שאני נכנסת למין 'דו קרב מילולי שנון', גם על זוטות. זה קורה לי לפעמים עם הבת שלי, סטודנטית למשפטים בעצמה, כאשר אנחנו נכנסות להלך רוח של התפלפלות או התנצחות שנונה ('העיקר לנצח'), אפילו אם אנחנו עושות את זה 'בצחוק'."


"מקצוע זה הפך אותי עם השנים גם לפרנואידית. אם בעבר אנשים חדשים נראו לי יותר חביבים וידידותיים, היום, מתוך ההתעסקות היומיומית עם אנשים שמפתיעים אותי בכל פעם מחדש לרעה (ישנם מקרים שבהם אני עוצרת ושואלת את עצמי: 'מה? זה המין האנושי?!'), אני הופכת יותר יותר סגורה, יותר מגוננת, ועומדת יותר על המשמר כדי לא לחטוף. כך, למשל, כשהחיים מזמנים חברים חדשים, אני יותר הגנתית ומתקדמת בצעדים מדודים. זה בוודאי מקשה על יצירת חברויות חדשות. 

עוד משהו, המקצוע הזה מכריח אותי ללמוד להפריד את המוץ מן התבן. לדוגמה, אני נדרשת ליטול מתוך שישה קלסרים עבי כרס את המשפטים הקריטיים שיעשו את העבודה בבית הדין. בחיים האישיים זה בא לידי ביטוי כאשר אני נתקלת במצוקה או באירוע בלתי צפוי, למדתי לבדוק מה עיקר ומה טפל ולא להיות תגובתית".

 

ירידה מתישה לפרטים

מאפייני המקצוע: "אף-על-פי שמקצוע ראיית החשבון התפתח בשנים האחרונות בכיוון ניהולי יותר, הרי שבבסיס מדובר במקצוע שמאופיין בחשיבה ביקורתית, לוגית ואנאליטית על משהו שכבר נעשה, על נבירה בפרטים הקטנים ועל קבלת החלטות שקולות.

 

הרבה פעמים מנהל הכספים או החשב הוא הגורם המאזן את המנכ"ל או את היזם האימפולסיבי, כאשר תפקידו הוא לערוך את הבקרה, למתן את ההתלהבות ולקרקע אותה אל המציאות. כתוצאה מכך, מדובר באנשים שמקבלים החלטות מדודות, ששמות את ה'שכל' במקום ראשון.

 

"בדרך כלל, זהו מקצוע שמשאיר את העוסק בו מאחורי הקלעים, כשאחרים נהנים מהקרדיט ומאור הזרקורים, והרבה מן העוסקים בתחום, לפחות באופן המסורתי שלו, מאופיינים בסוג של צניעות ובהיותם אנשים לא ראוותנים במיוחד". 
הגלישה לחיים הפרטיים: "חשיבה של רואה חשבון היא תמיד עמדה ביקורתית. בקניות, למשל, עולה השאלה 'עד כמה אני מרשה לעצמי', כשכל הזמן אני רואה את החשבון ואת המאזניים מול העיניים."


"הירידה לפרטים הקטנים, כשהיא נעשית באופן רציף ואינטנסיבי, יכולה להתיש. ההתעסקות עם הזוטות לא משאירה כיסי אוויר ליצירתיות. הייתי אומרת, שהתהליך הזה אפילו חונק אותה. אצלי, למשל, אחרי שנים שבהן כיהנתי כחשבת בחברה ציבורית ובארגון היי-טק - הדחף היצירתי היה כל כך חזק, עד שהחלטתי לעשות הסבה מקצועית והקמתי את לימס עיצובים בבד. 
אבל גם בעסק הנוכחי נושא 'הפרטים הקטנים' לא מרפה ממני ולפעמים אני אף נסחפת איתו יתר על המידה, במיוחד לאור האמונה כי הפרטים הקטנים הם אלה שעושים את ההבדל."


"בהקשר של קבלת החלטות אני יכולה להעיד, שלפחות בתחילת דרכי נזהרתי והקפדתי לקבל החלטות מדודות ורציונליות ולהתקדם בזהירות, 'לאט אבל בטוח'. למשל, כשהתלבטתי אם לפתוח את העסק בתל-אביב (מקום מרכזי) או בבית חנן (מקום מרוחק וצנוע), בחרתי באופציה השנייה. אני מניחה שזה נבע גם מן ההרגל של החשיבה 'להכריע באופן סולידי ומדוד ולא לקפוץ מעל הפופיק', וגם מהלך הרוח שאופייני לרואי חשבון, שמורגלים להיות 'מאחורי הבמה', לעשות את עבודתם בשקט ולהימנע מראוותנות באופן יחסי".

 

להמשך המאמר - לחץ כאן

 

האם אתה מסוגל להוציא מעצמך ומהעסק שלך יותר?

לקביעת פגישת ייעוץ - מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין. בואו ניפגש'!

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'האדם הוא המקצוע - חלק שני שתף עם החברים בטוויטר את 'האדם הוא המקצוע - חלק שני