ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

האדם הוא המקצוע

אומרים שגם בחיים הפרטיים רואי חשבון הם ביקורתיים מדי, עורכי דין תוקפניים מדי ויועצים חושבים רחוק מדי.
רואת חשבון, עורכת דין, יועץ ארגוני ויועצת פנסיונית מדברים על זליגת צורת החשיבה העסקית לחיים שאחרי שעות העבודה.

מאת: ענת כהן – גלובס

 

האם אתם משאירים את העבודה על מפתן המשרד כשאתם עוזבים אותו בערב? גם אם אתם מצליחים ל"שחרר את הקפיץ" ולמנוע מהעבודה "לפלוש" אל חייכם הפרטיים, לא בטוח שאת ההרגלים, דפוסי החשיבה ותבניות העבודה, שמחווטים את המוח באופן מסוים לעסקים, ניתן להשאיר מאחור. גם הבדיחות העממיות שהצטברו במהלך השנים סביב עיסוקים שונים, מדגישות את דפוסי החשיבה הטיפוסיים, שנגזרים מתוך העיסוק וזולגים אל החיים הפרטיים: עורך דין שממשיך לריב עם כל העולם, רואה חשבון ש"חי עם המחשבון ביד", כלכלן שמתעלם מ"שכל ישר" ומסתבך עם תיאוריות וכן הלאה.


הקשר בין המקצוע ובין האדם הוא מן הסתם שאלת הביצה והתרנגולת. סביר להניח שאדם עם נטייה אובססיבית לפרטים הקטנים, ימצא עצמו במקצוע כמו חשבונאות או רפואת שיניים, אבל בכתבה הזו ננסה לבחון את הכיוון ההפוך: כיצד זולגת צורת החשיבה הנדרשת לעיסוק מסוים אל החיים שמחוץ לשעות העבודה. לצורך כך בדקנו יועצת פנסיונית, עורכת דין, יועץ ארגוני ורואת חשבון. לפניכם התוצאות.


מוכוונות למתן פתרונות

צילום של הכתבה שהתפרסמה בעיתון גלובס
 צילום של הכתבה שהתפרסמה בעיתון גלובס

מאפייני המקצוע: "יועצים ומאמנים עסקיים עסוקים בשאלת שאלות ומעצם הגדרתם הם מגלים ערנות לסביבה. צורת החשיבה שלהם מוכוונת יותר למתן פתרונות ופחות בבעיות ובמחסומים, כאשר הדפוס הרווח הוא חוסר נכונות לקבל כישלון צפוי כעובדה מוגמרת. הם מאופיינים בחשיבה אנאליטית, שיטתית ומסודרת לצד חשיבה שיש בה חזון ומעוף. בשונה ממקצועות אחרים, כמו ראיית חשבון, שם ההתעסקות היא בעבר ובדברים שכבר הסתיימו, העיסוק והעניין של היועץ הוא בהווה".

 

הגלישה לחיים הפרטיים: "באחרונה ישבתי בפגישה בבית קפה. המלצרית שהגישה לנו את השירות היתה עם ארשת פנים מעט עצובה. באופן טבעי, אוטומטי כמעט, התחלתי 'לתחקר' אותה, עד שהבנו יחד מה גרם למצב רוחה הירוד. קבענו גם צעדים שהיא תבצע כדי לשפר את המצב...

 

אני זוכר גם, שכשפרצה האינתיפאדה השנייה ישבתי עם אשתי ומספר חברים במפגש חברתי.באותו יום חלה הסלמה והחל גיוס מילואים נרחב, כולל של החבר שאירח אותנו בביתו. אנשים מסביבי נתפסו לפאניקה והחלו לחשב את קצם לאחור. בו במקום, הצעתי שנפעל למען הרגעת הרוחות, רתמתי את כל הנוכחים למבצע גיוס תרומות והקמתי עמותה שעוסקת בהפחתת האלימות. כאן הפעלתי את האוריינטציה של יועצים, להתמקד בפתרונות במקום בבעיות.

 

דפוס הפעולה הניתוחי למצבים ולנתונים בעבודה, מופיע גם כאשר אני צופה בסרט קולנוע. אני תופס את עצמי מבצע ניתוחים של הסצנות האנושיות שמופיעות על המרקע, כמעט באופן אוטומטי...".

 

להמשך המאמר - לחץ כאן

 

האם אתה מסוגל להוציא מעצמך ומהעסק שלך יותר?

לקביעת פגישת ייעוץ - מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין. בואו ניפגש'!

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'האדם הוא המקצוע שתף עם החברים בטוויטר את 'האדם הוא המקצוע