ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

אחריות אחרת - חלק שני

לחלק הקודם - לחץ כאן

 

איך לא ללכת לאיבוד ביער

אחריות, שליטה וידע - והצוות שלך ינצח!
 אחריות, שליטה וידע - והצוות שלך ינצח!

אמת מוסכמת היא שכמות הידע בעולם עברה כבר מזמן את הכמות שאדם יחיד, או אפילו ארגון שלם, יוכלו אי פעם לספוג, שלא לדבר על לזכור ולהטמיע.

 

מאז עידן האינטרנט המצב רק הולך ומחמיר – קיימים בצורה נגישה וזמינה לכל אחד מאיתנו הרי הרים של ידע, שרובו חסר תועלת במקרה הטוב, וחלקו הרסני, עקב הנתונים השגויים שבו, במקרה הרע.

 

ובתוך כל אוטוסטראדת המידע הזה, קיים ידע בעל ערך אמיתי אשר מעניק לבעליו את היכולות לשלוט בדברים בצורה חיובית, וכך להיות יותר גורם, ופחות תוצאה, או במילים אחרות – לקחת אחריות על המצב.

 

מלאכת איתור הידע שישפר את השליטה שלך בעסק, בכל תחום (כספים, מחשבים, ניהול, כ"א, מכירות, פרסום ועוד) דומה לאיתור מחט בערימת שחת.

 

יחד עם זאת, ישנן אבני דרך שיכולות לסייע בחיפוש. יש מספר נקודות שמביאות להצלחה או לכישלון של עסקים, חברות וארגונים.


הצלחה או כישלון

עסק, חברה או ארגון יכולים להיות על המסלול להצלחה או על המסלול ל...

 

אחריות גדולה המונחת על כתפיו של מנהל היא להביא לכך שכמה שיותר נקודות יפעלו בצורה תקינה, ולטפל בליקויים של הנקודות החלשות.

  1. העסקה: הוצאתם של אנשים מתוך "הקבוצה" היא הרסנית. הדרך להתרחבות וצמיחה של כל חברה הוא על ידי הכנסת אנשים לתוך הקבוצה. פיטורים כבסיס פעולה הוא רעיון גרוע שמוביל בד"כ לעוד הצטמקות. 

  2. הכשרה: מי שחושב שהידרדרות החינוך אינה נוגעת אליו, מתעורר כל בוקר למציאות שטופחת בפניו. עובד ללא הכשרה הוא עובד שהוא בעמדת תוצאה בתפקידו, או במילים אחרות, הוא יגרום צרות לעצמו ולאחרים. בכל עסק מצליח יש תהליך הכשרה פנימי לכל עובד, בכל תפקיד.

  3. חניכות: שלב חשוב, ומפוספס לרוב, בתהליך הכשרה של עובדים, הוא שלב החניכות – בעצם הכשרה מעשית תוך כדי תנועה. בעלי עסקים רבים כבר סיפרו לי על "הגאון מהלימודים" שלא היה מסוגל להוציא לפועל דבר. חניכה ואימון אישי הם התשובה.

  4. ניצול (הפקת תועלת): אדם, ציוד ורכוש שלא מפיקים מהם תועלת מהווים עול. אם ציוד נרכש והוא לא בשימוש, אזי מחלקת הכספים נכנסת לעמדת תוצאה, או שהמחלקה שקיבלה את הציוד נמצאת במצב זה, או שתיהן גם יחד. מנהל אמיתי יודע להפיק תועלת מאנשיו עבור רווחתם ועבור הצלחת הארגון.

  5. ייצור: בעסקים רבים, ישנם מעט שמייצרים באמת את המוצרים/שירותים של החברה, ואילו אחרים הם בגדר "צופים", "מעודדים" או סתם בטלנים. דרך חכמה לטפל בתופעה, היא על ידי תגמול (כספית ובצורות אחרות), את אלה שבאמת מפיקים תוצרת במסגרת תפקידם.

  6. קידום: האומנות של הפיכת מוצרים ושירותים לידועים לא קיימת ברוב העסקים. עפ"י נתון שפורסם בשנים האחרונות נחשף אזרח ממוצע במדינה לכ 2500 פרסומות מדיי יום. אולם למרבה הצער של רובם, זוכר רק 2 מהן, כלומר פחות מאחוז אחד מהעסקים מפיק תועלת אמיתית מהפרסום ויחסי הציבור שלו כנגד הכסף שמושקע.

  7. מכירות: ידוע לכל שמכירות היא אומנות. אלדד זיו כבר אמר מזמן ש"באומנות כמו באומנות, אין דבר כזה, אין דבר כזה". ואכן מגוון השיטות והטכניקות במכירות הוא אינסופי. אבל למעשה זוהי נקודת תורפה כמעט בכל עסק. לפעמים עסקים מאמינים שמחלקת המכירות שלהם עושה עבודה טובה, כיוון שגרף המכירות שלהם מזנק כלפי מעלה – הם רק שכחו לשים לב לעובדה הנפוצה שהתמחור שגוי, דבר שמגדיל את ההפסדים, ככל שרף המכירות מתמיר.

  8. אספקה: נוכלים מקבלים כסף ולא מספקים דבר בתמורה. עסקים כושלים עושים עסקאות אולם לא מספקים באיכות המספקת, או בכמות הנחוצה, או בזמן המבוקש – עשה לך כלל: תבטיח פחות, תספק הרבה, מהר ובאיכות טובה – ואתם תביסו את המתחרים.

  9. כספים: עובדה טכנית היא שרוב העסקים והאנשים במדינה חיים תחת מסגרת אשראי. או במילים שאינן לקוחות מהעולם של ייעוץ פיננסי – מוציאים יותר כסף מאשר הכסף שהם הכניסו. זוהי חוסר אחריות להוציא כספים שאין לך, ובמיוחד על דברים שגם לא יכניסו הכנסות נוספות. למעשה במרבית העסקים בארץ ישנה 'הכנסה אבודה' – סכום הכנסה אסטרונומי שהעסק יכול היה להכניס לקופתו, במידה והנקודות שלעיל היו מיושמות, אולם הוא לעולם לא זוכה לראות הכנסות אלה.

רוצה יותר שליטה בעסק שלך?!

לקביעת פגישת ייעוץ - מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין. בואו ניפגש'!

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'אחריות אחרת - חלק שני שתף עם החברים בטוויטר את 'אחריות אחרת - חלק שני