ייעוץ עסקי ייעוץ עסקי, אימון והדרכה למנהלים
מומחים בהגדלת הכנסות וזמן פנוי למנהלים
חייג כעת: 072-2423333
חפש

מסתם מנהל למנהיג - חלק שני

לחלק הקודם - לחץ כאן

 

ממי להיזהר

חיפושיו של כל מנהל אחרי הצוות המנצח הוא פוגש 3 סוגים שונים של עובדים:

 1. ממנהל למנהיג | מנהיגות | ניהול
   מסתם מנהל למנהיג
  חסרי התושייה לחלוטין – עובדים אלה, חסרי כל יכולת להתמודד עם בעיות, קשיים או מצבים משתנים. הם "צרכניי זמן" אדירים שלא רק שמציפים את המנהל בבעיות ובשאלות אינסופיות. חמור מכך – לאחר שכל שאלותיהם נענו, ולאחר שהמנהל נתן להם את כל הפתרונות, סביר להניח שהם עדיין יעשו עבודה גרועה שתצריך מקצה שיפורים לאחר מכן.  
   
 2. השליליים המתנגדים – אלה הם "צרכניי האנרגיה" של המנהל. עובדים אלה פשוט מתנגדים, כמעט, לכל הוראה, מטלה, בקשה או רעיון. יוזמות וחדשנות מצד המנהל זוכים לביקורת. מנהלים רבים זונחים רעיונות מבריקים, רק בגלל תגובות שונות להם הם זכו מטיפוס שכזה.
   

 3. בעלי הנכונות – זהו חלומו של כל מנהיג. עובדים אשר פשוט מוכנים לבצע את מלאכתם ולא צריכים את חרב הפיטורין מעל ראשיהם כדי לתפקד. עובדים אלה ילחמו עבורך ועבור הארגון שלך, לא בגלל תלוש השכר, אלא בגלל שיש להם מטרה להצליח ולהביא הצלחות. הם נענים לאתגרים. צדק מי שאמר שעדיף צוות של 45 עובדים בעלי נכונות, מאשר 150 חסרי תושייה ו/או שליליים מתנגדים.

אישיות המנהיג

כבר לפני שנים התנפצה התיאוריה השגויה מהעבר לגבי מנהיגים שגרסה – "או שנולדת עם זה או שלא".
אמת, יש תכונות מנהיגות מולדות שקשה ואת חלקן אפילו בלתי אפשרי לרכוש. כריזמה לדוגמה זה לא משהו שלומדים באוניברסיטה. יחד עם זאת, תכונות רבות של מנהיג ניתנות לרכישה, ללמידה ולאימון.


אחד המאפיינים הבולטים של מנהיגים רבים הינה תכונת אישיות שנקראת "נוכחות אתית".

נוכחות אתית הינה נוכחות של מנהיג, אשר עצם נוכחותה לבדה, מביאה אנשים לפעול בצורה אתית ובונה, או במילים אחרות מביאה את הצוות של המנהיג לבצע פעולות ומעשים אשר משפרים את הצלחת הארגון, ולהימנע מ"עיגולי פינות" וממעשים מזיקים שונים.

 

נוכחות אתית מושתת על 5 יסודות:

 1. סמלים: לבוש מכובד, רכב יוקרתי, ציוד מתקדם – כל דבר שמסמל הצלחה.
   
 2. כוח: הנהגת אנשים זה לא רק ליטופים ומחמאות, אלא לדפוק על השולחן כשצריך, משמעת – אתה והצוות שלך לא בני אותו מעמד בארגון. צריכה להיות היררכיה ברורה ומוגדרת.
   
 3. עכשיו צריך לעשות: המנהיג, הוא הנהג, הוא זה שקובע את סדר היום, הוא זה שמקבל החלטות, הוא זה שמנווט, והוא זה שאומר מה צריך לעשות גם אם דבריו הם לא הדבר הכי פופולארי בקרב אנשיו. מנהיג לא נמצא כדי לזכות בפופולאריות, אלא בכדי להוביל את הארגון להישגים ולהביא לפיתוח עסקי לטובת הכלל.
   
 4. כושר הישרדות: "כוכבים נולדים", מלבד מקרים נדירים, גם דועכים ונעלמים לתמיד. כדי לזכות בנוכחות אתית יש להפגין כושר הישרדות – על אף ולמרות מכות שהמנהיג סופג בדרך, דוגמת מדינת ישראל, אשר חרף כל מאמציהן של מדינות ערב עוד בטרם קום המדינה, מפגינה כושר הישרדות מעורר הערצה.
   
 5. היכולת להופיע ולהיעלם: מנהיג אשר אנשיו מודעים כל העת למהלכיו מאבד מהסמכותיות שלו. מרכיב קריטי בסמכות המנהיג הינה היותו לא צפוי – עורך ביקורי פתע בעמדות עבודה שונות, בודק דברים טריוויאליים ללא התרעה מוקדמת כחלק משגרת הניהול וכדומה.

איך להעביר מסרים לצוות

מנהלים רבים חושבים שקשיחות תוביל אותם לצוות ממושמע. זה נכון. יחד עם זאת קשיחות כבסיס פעולה, מובילה גם לצוות חסר מוטיבציה, לצוות אשר לא שותף למטרות ולדרך ולרובוטיות בעשייה.

תקשורת היא אומנות. והעברת מסרים לצוות הינה אומנות מהחשובות ביותר הנחוצות למנהיג.

איך עושים זאת נכון?

 

אם תעשה מבחן קצר ל-30 הוראות/בקשות/מטלות אחרונות שהצלחת להביא לביצוען על ידי הצוות שלך תגלה מספר מאפיינים שחזרו על עצמם בכל המקרים האלה.

 

בוודאי תשים לב שהמסר שעבר ממך ניתן בצורה שלא מותירה מקום לספק. כלומר תקשרת בצורה בוטחת, מסר חד משמעי, לא עשית "ספיניניג" להנחיות של עצמך, והגדרת בצורה מדוייקת מה צריך להיעשות, על ידי מי, ומתי.

 

תקשורת שמותירה מקום לספק, הנאמרת תוך כדי הסתייגות, בחוסר החלטיות, או סתם מתן הוראה לא מדוייקת דיא, בהכרח יובילו לביצועים נמוכים יותר של הצוות שלך.

 

להמשך המאמר - לחץ כאן

 

רוצה להפוך מסתם מנהל למנהיג מצליח?!

לקביעת פגישת ייעוץ - מלא את הפרטים הבאים ולחץ 'אני מעוניין. בואו ניפגש'!

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'מסתם מנהל למנהיג - חלק שני שתף עם החברים בטוויטר את 'מסתם מנהל למנהיג - חלק שני